Dobre Audiobooki

Dobre ksiązki do słuchania - audiobooki

Jako miłośnicy słowa, pozwoliliśmy sobie na stworzenie wyjątkowej strony poświęconej książce do słuchania. Bez względu na to, czy jest to słuchowisko teatralne, radiowe, czy prosto czytany kryminał, każdy odbiorca, który kupuje audiobooka ma prawo do dobrej jakości nagrania oraz głosu, który powinien zachęcić go do słuchania. Niestety, wiele obecnych na rynku produktów odbiega znacznie od wspomnianych wymagań. Dlatego właśnie postanowiliśmy aktywnie uczestniczyć w rynku produkcji słowa. Naszą misją jest   tworzenie standardów dla młodego wciąż rynku audiobooków. Przeprowadzone przez nas badania dowodzą, że wielu potencjalnych odbiorców zniechęca się do tego typu książek po niemiłych doświadczeniach z niskim jakościowo produktem bądź jego próbką     

Powody zniechęcenia do audiobooka

Częstym przypadkiem na krajowym rynku audiobooków jest źle dobrany lektora lub aktor czytający daną książkę. Nawet znane nazwisko często nie gwarantuje odpowiednich umiejętności, barwy głosu, czy właściwej interpretacji treści czytanej książki - to jeden z powodów, z których klienci zniechęcają się i nie wracają do tego rodzaju produktów. Innym powodem niezadowolenia odbiorcy jest niska jakość produkcji. Dla wprawionego ucha błędy w chwili rejestracji lub postprodukcji dźwięku są słyszalne w ponad połowie produktów oferowanych dziś przez księgarnie. Źle przygotowanie pomieszczenie, słaby lub źle dobrany sprzęt oraz brak wiedzy na temat rejestracji i obróbki dźwięku to tylko niektóre powody tego stanu rzeczy. Inne, to całkowity brak kierownika produkcji lub jego niskie kwalifikacje, próby przeniesienia produkcji audio poza studia nagraniowe oraz zły dobór jak i sam nadzór osoby czytającej. 

Książki do słuchania i słuchowiska radiowe

W produkcjach audio, w których ważny jest tylko i wyłącznie dźwięk, producent musi zadbać o wiele szczegółów. O tym wiedzą najlepiej pracownicy rozgłośni radiowych. Dla nich liczy się dźwięk i tylko dźwięk, a sama forma audiobooka, nie jest dla radia żadną nowością.  Słuchowiska radiowe, czy fragmenty czytanych na antenie książek towarzyszą słuchaczom radia od początku jego istnienia. Podobnie, więc jak w radio, dbałość, o jakość słowa to również obowiązek każdego producenta audiobooka. O tym, warto pamiętać!

Trudna sztuka doboru 

O dobór odpowiedniego lektora czy też aktora powinien zadbać kierownik produkcji. Czasami czytać może też sam autor, i jeśli wpłynie on pozytywnie na odbiór danej pozycji, warto o tym pomyśleć. Musi on jednak być po prostu dobrym lektorem. Wielogodzinna praca w studio i czytanie na żądanie to nie zajęcie dla każdego.

W produkcji audiobooków bardzo ważne jest to, by osoba czytająca potrafiła zaciekawić swym głosem i sposobem czytania. Niewłaściwa interpretacja (albo jej brak) potrafi skutecznie zniechęcić słuchacza. Przeczytać ciekawie, dopasowując sposób przekazu  do odbiorcy - oto recepta na dobry produkt do słuchania, bez względu na to czy czyta jeden też więcej głosów. Bajka, kryminał, powieść, poezja, informacja lub tekst fachowy, to formy, które trzeba różnicować podczas produkcji. Różnice wynikające z treści jak i grono odbiorców muszą zostać uwzględnione podczas ich produkcji. Głoś męski czy żeński, dziecka czy też starca, dojrzały, pełny czy też suchy i stosunkowo wąski? Te wszystkie pytania muszą paść przez początkiem produkcji.

Przesłanie

Każda audio produkcja to wielogodzinna praca w studio. Następnie konieczna jest profesjonalna post-produkcja nagranego materiału. To również pełne zaangażowanie kilku osób trwające od kilku do kilkunastu dni. Jeśli wszyscy dołożą odpowiednich starań to wynikiem tej pracy będzie książka, której odbiorca nigdy nie będzie chciał przestawać słuchać. Taki słuchacz z pewnością sięgać będzie po następne audio-produkcje. Nie zawiedźmy go!

 Ocena

Wszystkich odbiorców książek do słuchania zapraszamy do dzielenia się z nami ocenami produktów. Oceny i krytykę zarówno tą negatywną jak i budującą, można kierować na adres: vip@pressmedia.pl

Prawo

Prasa i media

  • muzyka relaksacyjna
  • muzykoterapia
  • prasa o nas
  • dla prasy
  •  

Społeczność

  • Facebook
  • Youtube
  • Współpraca
  • Polecamy
  •  
Press&Media Records © 2006 - 2021 | kontakt | napisz do nas | pressmedia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że używamy pliki cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies. Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.